top of page

Kolika jazyky se mluví v Bolívii?

Obrázek autora: Czebos TeamCzebos Team

Aktualizováno: 23. 8. 2022

Bolívie je jednou z kulturně nejrozmanitějších zemí kontinentu. Má čtrnáct krát větší rozlohu než Česko se stejným počtem obyvatel. Další milion Bolivijců žije v zahraničí, především v Argentině, Brazílii, Španělsku, Chile a USA. Dle bolivijské ústavy jsou mimo španělštinu všechny původní (předkolumbovské) jazyky v Bolívii také oficiálními jazyky země. Konkrétně je jich vyjmenováno 36.


Dle posledního sčítání lidu z roku 2010 mluví čtvrtina Bolivijců kečuánsky, necelá pětina ajmarsky, guaransky jedno procento a dalších půl procenta pak připadá na ostatní původní jazyky. Asi milion Bolivijců mluví jen některým z původních jazyků (nepoužívá španělštinu), polovina obyvatel Bolívie zas mluví jen španělsky bez znalosti původního jazyka.


GEOGRAFICKÁ DISTRIBUCE PŮVODNÍCH JAZYKŮ V BOLÍVII

Zvláštním izolovaným etnikem v Bolívii jsou Menonité, kteří se od šestnáctého století usazovali v amazonské části Bolívie, poblíž města Santa Cruz. Pocházeli většinou z Nizozemí a tehdejšího Pruska. Dnes jich zde žije na 70.000 a kromě španělštiny s rozpoznatelným přízvukem, mluví starým německým dialektem tzv. Plautdietsch, který používají v každodenním životě.


Podle přízvuku ve španělštině lze snadno poznat, ze které části Bolívie mluvčí pochází. Západní andský dialekt (colla*) je typický polykáním samohlásek, šišlavým „s“ (podobně jako ve Španělsku) a vyslovováním písmene „r“ jako českého „z“. Corre, pués. = Kóze, pš. (Tak utíkej.)

*Slovo „colla“ je zapotřebí používat obezřetně, jedná se o rasově a kulturně citlivý výraz.


Východní amazonský dialekt (camba) je charakteristický vyšší mírou používání zájmena „vós“ a výslovností koncového „s“ jako přídechové „h“, jako když dýcháme na zrcadlo. Vós me entendés. = Bóh me entendéh. (Ty mi rozumíš.)


Nejrozšířenějšími přejatými slovy do španělštiny z původních amerických jazyků jsou kečuanizmy. Mezi nejúžívanější patří následující: cancha (hřiště), carpa (stan), pucho (nedopalek), choclo (typ kukuřice), papa (brambora), poto (zadek), wawa (dítě), yapa (při občerstvení na ulici můžete od prodejce dostat přidáno „yapa“ nebo „yapita“ jako pozornost podniku), palta (avokádo), coronta (ohryzek klasu kukuřice), chango (malý kluk), guano (hnojivo z ptačího trusu), chaco (obdělaný pozemek).

28 zobrazení0 komentářů

댓글


Post: Blog2 Post
bottom of page